Egy agykutató mesél az álmaink titkos üzeneteiről

Ha érdekelnek az álmaid, a saját kis mozifilmjeid, akkor most figyelj! Rahul Jandial, a világhírű agykutató idegsebész Miért álmodunk? című könyvében minden tudományos alapokon nyugszik. Ő aztán tudja mi zajlik a fejekben, hiszen azokban dolgozik… Megmutatom, miért tudsz másképp nézni majd az álmaidra a könyv elolvasása után.
Életünk jelentős részét alvással, az álmaink dimenziójában, egy különleges világban töltjük. Álmainkban az agyunk és a lelkünk feldolgozza azokat a dolgokat is, amiket éber állapotban nem tudnánk. Rejtett vagy elfojtott vágyaink kerülnek a fantáziaképeinkbe, feszültségeket és félelmeket élünk ki az álomdimenzióban. Ezeken a szürreális területeken bármi megtörténhet.
De mégis mire jók még az álmok? Mennyit mondanak el rólunk, és miben tudják segíteni az életünket?
Engem mindig is érdekeltek az álmaim, ezért régóta vezetek álomnaplót. Emiatt is villanyozott fel nagyon a Miért álmodunk? könyv, hiszen egy idegsebész írta, aki sok agyba belelátott már, bármennyire bizarrul is hangzik ez. Az orvos nem jelképeket vagy szimbólumokat akar megfejteni, ahogy mondjuk egy álomkártya vagy álmoskönyv. Másképp közelít az álomképek felé, a tudomány felől.
Álombéli énünk
Rahul sok műtétet levezetett már és rengeteget kutatta az agyat. Egyenesen azt állítja, hogy az álmainkban megtapasztalt öröm, rémület, düh, frusztráció, izgalom, nemi vágy pszichológiailag nem különbözik az ébrenlétitől. Ha valaki álmodban a fantáziád szüleményeként megérint téged, a szenzoros kéreg kap stimulációt, ugyanúgy, mint ébrenlétben. Elképesztően érdekes, hogy magunkban is megteremthetünk intim hangulatot egy álombeli alakkal.
Az elme saját maga erogén zónája, az álombéli gyönyörhöz nincs is szükség fizikailag másik testre. Erről még hosszan ír az orvos, konkrét kutatásokra, vizsgálatokra utalva.
Álombéli énünk lelkesen sportolhat is. A mozgást ugyan fizikaliga nem hajtjuk végre, de az agy ugyanúgy működik, mintha megtennénk az adott cselekvést. Ha például futsz álmodban a motoros kéreg dolgozik, mintha tényleg futnál.
Álmaink közben próbálgatjuk, tesztelgetjük a jövőt, szimulálunk szituációkat. Saját kisfilmjeink segítenek feldolgozni a traumákat is. Az idegsebész szerint egy válás feldolgozásában is hatalmas szerepe van az álomképeknek. Aki sokig intenzíven álmodik a válás okozta traumával, hamarabb túlteszi magát rajta, mert ez is a megküzdés része.
A rémálmoknak is megvan a maguk haszna, szükségesek a lelki fejlődésünkhöz. Rahul hosszan fejtegeti, hogy a gyermekkori rémálmok hogyan segítenek a független elme éntudatát kialakítani. Így tehát egy szörny, egy rémkép is személyiségünk fejlődéséhez járul hozzá.

A professzor szerint az álmodás egyfajta éjszakai túlélőtréning.
Ne feledd tehát, hogy az álom:
Virtuális szimuláció – Az álmainkban kipróbálhatjuk, hogyan reagálnánk veszélyhelyzetekre, új helyzetekre, vagy épp konfliktusokra.
Az agy éjszakai edzése – Ha álmodban sportolsz, az agyad motoros területei tényleg működésbe lépnek. Az élmény megvan, izomláz nincs.
Lelki elsősegély – Az álmaink segíthetnek feldolgozni traumákat, nehéz élményeket, sőt, még a válás utáni sebeket is.
Kreativitás-tuning – Álmaink friss ötleteket hozhatnak, és javítják a problémamegoldó képességünket. Egy "alszom rá egyet" sokszor tényleg csodát tesz. Próbáld ki!
Az agyad végtelen színpadának egyéb titkairól még nagyon sok dolgot megtudhatsz a könyvből.
Neked mi volt a legvadabb álmod?
A szerzőről
Dr. Rahul Jandial agykutató és idegsebész, a Los Angeles-i City of Hope Rákközpont vezetője, és a Nemzetközi Idegsebészeti Gyermekalapítvány (INCA) nevű nonprofit szervezeten keresztül agyműtéteket hajt végre és oktat Közép- és Dél-Amerikában, Délkelet-Ázsiában és Kelet-Európában. Több könyv, köztük egy nemzetközi bestseller szerzője.
Instagramon egy kis videós ajánlómat is megnézheted a könyvről:

https://www.instagram.com/reel/DL26Du1IjYG/?utm_source=ig_web_copy_link&igsh=YWp2YzVrbXNpcmFo
A könyvet a 21. Század Kiadó oldaláról tudod beszerezni: https://21.szazadkiado.hu/miert-almodunk-rahul-jandial
A cikket írta: R. Szabó Zsuzsa