A válás fájdalmas, de van segítség

Minden szétválás, szakítás szomorú, egyfajta kudarc. De a válás nem ördögtől való, és néha bizony tényleg mindenkinek jobb, ha a szülők már nem élnek tovább egy életközösségben. A Válásterápia során már nem a szétválás megakadályozása a cél, hanem egy egészséges, harmonikusan működtethető újfajta családi életforma kialakítása.
A válás mindig fáj
Középiskolai tanárként gyakran megtapasztalom, hogy még a nagyobb gyerekeket, a kamaszokat is nagyon meg tudja viselni a szüleik válása. Kiábrándulnak a szerelemből, sokan magukba fordulnak, hosszú ideig letargikusak lesznek, és vannak olyanok is, akik magukat hibáztatják. A szülők szétköltözését szinte lehetetlen nem traumaként megélni. Az egység szétesett. Még akkor is így élhetik meg ezt a gyerekek, ha sok volt a veszekedés, feszültség, hallgatás. A válással ugyanis tényleg új életforma kezdődik.
Bogár Zsuzsa a válások szakértője, mármint ami a mentális részét illeti a dolognak. A tanácsadó szakpszichológus és családterapeuta a saját praxisában tapasztaltak alapján írta össze gondolatait, tanácsait. A Válásterápia (Hogyan segítsünk önmagunknak és gyermekeinknek válás előtt, közben és után?) könyve rengeteg dologban segít ezen a nehéz úton. Segít többek közt abban, hogyan gyászolják el a kapcsolatot az érintettek, hogyan kezeljék a felmerülő nehézségeket, és hogyan teremtsék meg mindannyiuk érdekében a felbomlott családba is az érzelmi biztonságot.
Krízis lesz vagy trauma?
A válásterápia nem arról szól, hogyan mentsük meg a házasságot, hanem hogy miként mentsük meg a válást. Bogár Zsuzsa azt mutatja meg életből vett példáinak segítségével, hogyan kerülhető el, hogy trauma legyen a válás a válófélben lévő szülők és gyermekeik számára.
Ami külön remek a könyvben az az, hogy már az elején tisztázza, a válás nem valami szörnyű bűntett, ahogyan az a köztudatban él. A szerző a válást övező negatív mítoszokkal és hiedelmekkel is leszámol. Ha két önmagáért és a gyermekeiért felelős tudatos ember életében történik a válás, akkor lehet úgy válni, hogy trauma helyett krízis lesz az életesemény.
Konfliktuskezelés
Bogár Zsuzsa sokat tapasztalt szakemberként tudja, hogy a családtagokra sok esetben nem maga a válás ténye az, ami fájdalmasan hat, hanem a válással együtt járó új élethelyzet. Amennyiben ez az új helyzet megromlott szülőkapcsolatot, rossz kommunikációt, eredménytelen konfliktuskezelést, mások érzelmeinek, szempontjainak figyelmen kívül hagyását hozza magával, az mentálisan romboló hatású lehet minden érintett számára, valamint rossz kapcsolati, konfliktuskezelési mintát nyújt a családban élő gyerekeknek. Ezt kell valahogyan elkerülni, orvosolni, ebben segít a könyv.

kép: valasterapia.hu
Bogár Zsuzsa – tanácsadó szakpszichológus
pár- és családterapeuta
A kapcsolat elgyászolása
A válás akkor is veszteség, ha a házastársak és a gyerekek is egyetértésben tették meg a nagy lépést, és a gyermek minkét szülőjével megfelelően ápolhatja tovább a kapcsolatot a továbbiakban is. A kapcsolat elgyászolásának ugyanazok a stációi, mint a gyásznak. A tagadás, a düh, az alkudozás, a depresszív állapot, végül az elfogadás.
A könyvben a szakember többek közt arról is hosszan értekezik,hogy hogyan tudnak a szülők biztos támaszai maradni a gyermeknek ebben a felborult élethelyzetben is, milyenek a biztonságot nyújtó keretek, hogyan lehet mozaikcsaládban szépen, szeretetteljesen élni.
Akiket érint a téma, azoknak biztosan hatalmas segítség Bogár Zsuzsa kötete, amiben az is kifejezetten jó, hogy mások dilemmáit, belső vívódásait és eredményeit is megmutatja az egyes fejezetekben.
Írta: R. Szabó Zsuzsa
